Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

1) KOSGEB’in 50.000TL desteğini almam için AKAGİM’in sağladığı faydalar nelerdir?

Merkezimizde düzenlenen 3 haftalık Temel Girişimcilik Eğitimi programının, son 4 günlük KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini devamsız bir şekilde tamamlamalısınız. Eğitim süresince edindiğiniz kazanımlarla proje uzmanımızın ücretsiz danışmanlığında iş planı ve finansal planınızı hazırlıyorsunuz. Hazırladığınız iş planını KOSGEB’e sunarak hibe almak için gerekli adımları tamamlamış oluyorsunuz.

 

2) KOSGEB’in destek sağladığı sektörleri nasıl öğrenirim?

KOSGEB’in kendi web sitesinden (www.kosgeb.gov.tr) NACE kodları diye aratarak öğrenebilirsiniz.

 

3) Kendi işimi geliştirmem için sunduğunuz hizmetler nelerdir?

- AKAGİM (Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi) ’de iş dünyasına yönelik olarak profesyonel iş insanlarının çok makul ücretle veya ücretsiz olarak sunmuş olduğu eğitimler ve seminerlere katılabilirsiniz.

- Proje uzmanımızdan Kosgeb’in iş geliştirmeye yönelik destek programlarından faydalanma konusunda bilgilendirme ve yönlendirme alabilirsiniz.

- Ortak ofisimizi veya atölyemizi kullanma imkanından yararlanabilirsiniz.

- AKAGİM (Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi) desteklerini alarak işinizi kurduğunuz veya ortak ofis ve atölyelerden yararlandığınız durumda, işiniz AKAGİM (Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi) networküne duyurulur.

 

4) Evde kendi üretimlerim var. Daha fazla kişiye üretimlerimi satma konusunda nasıl imkanlar sunuyorsunuz?

Açılması planlanan ve kadınlara el emeği ürünlerini satma imkânı sağlayacak satış yerlerimizden faydalanmak için yazılı olarak merkezimize başvuruda bulunabilirsiniz.  Satış yerlerinde ürünlerinizin yer alması için Ataşehir’de ikamet edilmesi ve vergi muafiyet belgesi getirilmesi zorunludur.

 

5) İş kurmak istiyorum. AKAGİM bana ne tür destekler sunuyor?

AKAGİM (Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi) bünyesinde yer alan genişletilmiş girişimcilik eğitimleri sayesinde kurmak istediğiniz işinizin ne kadar karlı, ne kadar sürekli, ne kadar ticari olduğu yönünde bilgileniyorsunuz. Ayrıca işveren statüsünde devlete karşı mali yükümlülükleriniz, hukuki olarak işinize ve çalışanlarınıza karşı bilmeniz gerekenler, yasalar konusunda bilgilendiriliyorsunuz.

Kontenjan dahilinde bir yıllık sözleşme ile AKAGİM (Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi) ’in ortak ofis alanından faydalanarak kira, stopaj, elektrik, su, internet gibi ofis giderleri ödemeden; toplantı salonu, workshop salonu ve ortak sekreterya hizmetlerinden faydalanarak buralara yapacağınız harcama kalemlerini işinize kanalize ederek işinizi daha hızlı geliştirebilirsiniz.

 

6) AKAGİM’in ortak ofis alanından nasıl yararlanırım?

Kurulu bir işiniz varsa veya yeni bir iş kuracaksanız; İş fikrinizin ortak ofis konseptine uygun olması durumunda AKAGİM (Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi)’e gelerek form dolduruyorsunuz. İşiniz kuruluysa ve ofisinizi AKAGİM’e taşımak istiyorsanız vergi levhanız ve kimlik fotokopiniz ile merkezimize müracaat ediyorsunuz.

“Yeni bir iş fikrim var ancak ofis masraflarından ötürü açılışı yapamadım.”  diyorsanız sizinle yine sözleşme imzalıyoruz. Ancak sözleşme imzalandığı tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde işletmenizi kurmalı ve vergi levhanızı merkezimize teslim etmelisiniz.

 

7) AKAGİM’in atölyelerinden nasıl yararlanırım?

Evinizde üretim yapıyorsanız ve artık evden çıkarak üretim yapacağınız bir alana ihtiyacınız varsa, ön başvuru süreci sonrasında mülakata giriyorsunuz. Olumlu geçmesi durumunda  AKAGİM’le 1 yıllık sözleşme imzalayarak; merkezimizce belirlenen program dahilinde ahşap üretim atölyesi, seramik üretim atölyesi , takı tasarım atölyesi,  teraryumüreim atölyesi , mutfak atölyesi ve dikiş atölyelerimizde size tahsis edilen alanda üretiminizi ücretsiz yapabilirsiniz.

 

8) AKAGİM’in düzenlemiş olduğu etkinliklerden nasıl haberdar olurum?

Etkinliklerimizden Twitter, Instagram, Facebook, Linkedin hesaplarımızı ve web sitemizi takip ederek haberdar olabilirsiniz. Akagim hesapları;

INSTAGRAM:akagim34

FACEBOOK: Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi

LINKEDIN: AKAGİM Ataşehir Belediyesi

TWITTER:@Akagim34

WEB: akagim.atasehir.bel.tr

 

9) Kadın girişimciyim, uzmanı olduğum konular var. AKAGİM’le birlikte ortaklaşa yapmak istediklerim olabilir. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim?

Kadın girişimci olarak yaşadığınız sıkıntılar, problemler ve bunun yanında sağladığınız başarılar, işinizi geliştirirken, izlediğiniz stratejiler konusunda deneyim paylaşımı yapmak ve yol gösterici olmak için konuşmacı olabilirsiniz.

Uzman olduğunuz alanlarda, kadınlara kendilerini geliştirmeye ve büyütmeye yönelik eğitimler, seminerler verebilirsiniz.

Uzman olduğunuz bir alanda gönüllü mentörlük desteği sunarak yeni girişimci statüsünde olan kadınlara yol gösterici olabilirsiniz.